Logo_data_black

Aktualności

Made in Chicago - Club Tour

XI edycja festiwalu niesie za sobą duże zmiany. Pierwszy dzień koncertów rozpoczniemy w poznańskich klubach: Dragonie, Meskalinie oraz na deskach kultowej Sceny na Piętrze. Festiwal rozpoczniemy występem Jeremiego Kahn'a w sklepie z fortepianami - Piano House.

Bilety znajdziecie tu: bilety24.

MADE IN CHICAGO: CLUB TOUR
20 maja

JEREMY KAHN
godz. 19:00 PIANO HOUSE
Jeremy Kahn – piano
Jest jednym z najbardziej rozchwytywanych pianistów jazzowych w Chicago. Ukończył Boston’s New England Conservatory. Nagrywał z wieloma wybitnymi artystami od Dizzy Gillespiego poprzez Arethę Franklin po Joni Mitchell. W Poznaniu wystąpi w solowym koncercie, podczas którego zabierze nas w muzyczną podróż od mainstreamu po awangardę, potwierdzając status wirtuoza.

JULI WOOD’S CHICAGO CALLING
godz. 20:00 SCENA NA PIĘTRZE
Juli Wood – sax
Harrison Bankhead – bass
Avreeayl Ra – drums
Leandro Varady – piano

Kwartet prowadzony przez saksofonistkę Julię Wood gromadzi w swym składzie znakomitych instrumentalistów, a w swej idei sięga do tradycji najwybitniejszych amerykańskich ikon jazzu. Chicago Calling w swej twórczości prezentuje niepowtarzalną muzyczną wycieczkę przez historię legend Chicago i miejsc, w których grali. Na koncercie usłyszymy kompozycje takich artystów jak Gene Ammons, Fred Anderson , Von Freeman, Clifford Jordan, Sun Ra czy Johnny Griffin. W kilku utworach Julii Wood, oprócz gry na saksofonie, zaprezentuje również swoje wokalne możliwości, śpiewając piosenki znane z wykonań Dinah Washington, Joe Williams’a oraz Johnny Hartman’a, natomiast kontrabasista Harrison Bankhead wspólnie z perkusistą Avreealem Ra pokażą swe magiczne oblicze w kompozycji Freda Anderson, w której zagrają na kalimbach.

VINCENT CHANCEY GROUP
godz. 21:00 KLUB DRAGON
Vincent Chancey – french horn
Jason Stein – bass clarinet
Jason Roebke – bass
Kuba Suchar - drums

Vincent Chancey to doświadczony waltornista i kompozytor. Jako lider wydał trzy płyty, a na ponad 150 wystąpił jako muzyk towarzyszący. Po ukończeniu Southern Illinois University School of Music, studiował u Julius’a Watkins’a w Nowym Jorku. Karierę rozpoczął w latach 70., grając głównie z dużymi zespołami, takimi jak Sun Ra Arkestra, Lester Bowie Brass Fantasy, The Gil Evans Orchestra, David Murray Big Band, Carla Bley Big Band oraz orkiestrą Muhala Richarda Abramsa twórcy AACM’u.
Występował także z wieloma popularnymi artystami jak Maxwell, Aretha Franklin, Elvis Costello czy Charlie Haden Liberation Orchestra. Jak mówi Vincent Chancey, waltornia to jego naturalny głos. Pragnie, aby jako instrument, była ona kojarzona z muzyką jazzową na znacznie szerszą skalę. Na koncercie w Poznaniu pojawi się w towarzystwie klarnecisty Jasona Steina i basisty Jasona Roebke oraz polskiego perkusisty Kuby Suchara, mającego za sobą bogate doświadczenia z czołowymi przedstawicielami chicagowskiej sceny jazzowej (wspólne projekty między innymi z Mike’em Reedem czy Rob’em Mazurkiem).

SWITCHBACK
godz.22:00 LAS
Mars Williams – tenor, alto, soprano, sopranino – saxophones
Wacław Zimpel – bass clarinet, alto clarinet, tarogato
Hilliard Greene – double bass
Klaus Kugel – drums

Switchback to porywająca i dojrzała fuzja amerykańskiego i europejskiego jazzu. Członkowie zespołu wywodzą się z odmiennych rejonów jazzu i muzyki improwizowanej. Mars Williams (USA) charyzmatyczny saksofonista od lat współpracuje z elitą chicagowskiej sceny free-jazzowej. Jest jednym z założycieli Peter Brötzmann Chicago Tentet. Do zespołu wnosi energię rockowej muzyki, bo od takich doświadczeń zaczynała się jego muzyczna droga. Hilliard Greene (USA), absolwent Berklee College of Music, ma za sobą wieloletnią współpracę ze znakomitymi muzykami free-jazzowymi. Grał z amerykańskim wokalistą Jimmy’m Scottem, Cecilem Taylorem czy Donem Pullenem. Klaus Kugel (Niemcy) to elita europejskich perkusistów sceny jazzowej i improwizowanej. Wacław Zimpel (Polska) – akademicko wykształcony wirtuoz klarnetu, zafascynowany żywą muzyką bez podziału na gatunki i rodzaje. Swobodnie łączy klasyczny jazz z wolną improwizacją i etnicznymi tradycjami różnych kultur. W kwietniu 2015 roku kwartet wydał znakomicie przyjętą płytę.

JAM SESSION
godz.23:00 KLUBOKAWIARNIA MESKALINA
Regularne JAM Session z udziałem muzyków z Chicago i Poznania.