Logo_data_black

Aktualności

12. Made in Chicago Festival

Made in Chicago 2017

XII Międzynarodowy Festiwal Jazzowy | Poznań 25 – 28 maja 2017


Przed nami kolejna, dwunasta edycja Made in Chicago. To także druga - majowa odsłona tego wydarzenia wg oryginalnego, autorskiego, i w pełni poznańskiego scenariusza, odbywająca się w nieco odświeżonej, otwartej formule. Druga dekada festiwalu to konsekwentne wychodzenie w przestrzeń miasta i otwarcie na nowe zjawiska – zarówno te formalne jak miejsca koncertów i wydarzenia towarzyszące – jak i gatunkowe, stawiające na niebanalne łączenie tradycji jazzowych z wszelkimi formami muzycznej ekspresji. Wszystko to po to, aby do głosu dopuścić pierwotny sens jazzu – swobodę i wolność wyrazu, nie tylko tego artystycznego...

Być może to właśnie historie Chicago i Poznania – z jednej strony miasta wielokulturowego poprzez zamieszkałą w nim międzynarodową – w sporym ułamku także polską – diasporę; z drugiej – kolebki polskości położonej w pół drogi między Warszawą a Berlinem – przeplatające się na poziomie wieloobszarowego pojmowania wolności od spraw obywatelskich po trendy artystyczne, są podłożem tej wieloletniej muzycznej współpracy obu miast? Opierając się na tym założeniu, postanowiliśmy od tej edycji nadać festiwalowi dodatkowy wymiar – wymiar kluczowego hasła, wspólnego mianownika spinającego wszystkie przedsięwzięcia danej edycji Made in Chicago. Inauguracyjnym hasłem festiwalu w roku 2017 będzie właśnie WOLNOŚĆ.

Jak ją pojmujemy, jak ją wyrażamy, jak nazywamy? Pojęcie WOLNOŚCI przewinie się w każdym elemencie Made in Chicago ’17. Zapraszamy na koncerty – to oczywiste, choć nieoczywiste będą miejsca. Zapraszamy na warsztaty. Będzie coś dla profesjonalistów i coś dla dzieci. Pojawi się hip-hop i jazz na – dosłownie – pętlach, dworcach i chodnikach, a nawet nad rzeką. Spokojnie... Scena na Piętrze i CK Zamek nadal będą arenami głównych wydarzeń. Swoją premierę zanotuje Poznań Jazz Philharmonic Orchestra – pierwszy oficjalny band jazzowy reprezentujący nasze miasto, który już niebawem ma być jedną z wizytówek Estrady. Nie mogąc doczekać się przedstawienia Wam pełnego programu, już dziś zapraszamy na festiwal. Mamy nadzieję, że będzie to prawdziwy May in Chicago!


Załoga Estrady Poznańskiej


Małgorzata Kempa
dyrektor


Michał Wiraszko
dyrektor muzyczny