Logo_data

ESTRADA POZNAŃSKA

Estrada Poznańska działa w Poznaniu od ponad 60 lat. Została utworzona 30 grudnia 1954 roku. Siedziba instytucji na Masztalarskiej była niegdyś miejscem spotkań kultowego kabaretu Tey. Od tego czasu jednak wiele się zmieniło. Obecnie Estrada jest organizatorem wielu różnorodnych wydarzeń kulturalnych – wystaw, koncertów, spektakli, imprez plenerowych, spotkań kabaretowych. Wizytówką instytucji są trzy festiwale: Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator, Made in Chicago oraz Poznań Baroque.

Ważnym miejscem w naszej działalności jest Scena na Piętrze. To punkt spotkań artystów i artystek reprezentujących rozmaite głosy, poglądy czy środki artystycznego wyrazu. Poprzez prowadzoną przez nas działalność producencko-artystyczną staramy się, aby Scena na Piętrze stała się miejscem, dzięki któremu mają szansę spotkać się seniorzy, studenci, dzieci i wszyscy Ci, którzy znajdą na niej coś dla siebie.

W 2004 roku otworzyliśmy Galerię Oko/Ucho. W jej przestrzeni odbyło się już kilka znaczących i dobrze przyjętych wystaw takich jak: „Wyspy Franciszki i Stefana Themersonów w Poznaniu – Wyspa Stefana”, „Oko słyszy, ucho widzi (gramatyka przestrzeni) Natalii Brandt”, czy też wystawa plakatów Dawida Ryskiego oraz Mateusza Holaka podczas Spring Breaks Festiwal.

W strukturach Estrady działa również kino MUZA o ponad stuletniej tradycji. Jest ono jednym z najprężniej działających kin studyjnych w Polsce. To już właściwie kultowe miejsce, które autorskim doborem repertuaru przyciąga filmowych maniaków. Kino Muza dzięki swojej przemyślanej strategii programowej oraz nieszablonowym pomysłom na wydarzenia filmowe wzbogaca ofertę kulturalną Poznania. Prowadzi też działalność edukacyjną w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Istotnym trzonem działalności filmowej Estrady jest także Poznan Film Commission oraz Regionalny Fundusz Filmowy.


JAZZ INSTITUTE OF CHICAGO

Powstał w 1969 roku z inicjatywy dziennikarzy muzycznych, nauczycieli, właścicieli klubów i wytwórni oraz muzyków jazzowych. JIC szybko wyrobił sobie reputację instytucji bardzo aktywnej tworząc archiwum oraz promując chicagowskich muzyków. Przez ponad 40 lat działalności stał się jedną z najważniejszych pro-społecznych organizacji pozarządowych w USA, wspierającą różne inicjatywy artystyczne i edukacyjne związane z muzyką jazzową w mieście Chicago. Ma wielu aktywnych członków i swój własny, mały zespół produkcyjny. Executive Director Jazz Institute of Chicago jest od 1996 fotografik Lauren Deutsch. JIC organizuje co roku ?Jazz Club Tour? jednodniowy festiwal we wszystkich znaczących klubach Chicago i ?Chicago Jazz Festival?. Na scenie amfiteatru zaprojektowanego przez Franka Gehrego w Millenium Park odbywają się dla wielotysięcznej publiczności programowane przez instytut koncerty gwiazd jazzu MADE IN CHICAGO : WORLD CLASS JAZZ.