Logo_data
Artysci artyści

AACM Great Black Music Ensemble

AACM Great Black Music Ensemble (GBME) jest największą grupą muzyków oficjalnie działającą w ramach chicagowskiego Association for the Advancement of Creative Musicians(AACM). Formalnie grupa o podobnym charakterze, bandu złożonego ze wszystkich muzyków z tej organizacji,  istnieje z przerwami od założenia AACM w 1965 roku. Na początku działalności stowarzyszenia, funkcjonowała jako Muhal Richard Abrams? Experimental Band, a w latach późniejszych jako AACM Large Ensemble. Zespół pełnił ważną rolę ?working band?, laboratorium nowych idei, gdzie na zasadzie równouprawnienia każdy z członków pełnił rolę kompozytora. Był poligonem doświadczalnym a zarazem szkołą integracji muzycznej, z której do dziś słyną muzycy AACM. Wielu muzyków z tego nurtu, jak Roscoe Mitchell, Anthony Braxton, George Lewis czy Wadada Leo Smith, za przykładem M.R.Abramsa eksperymentowała później w swojej karierze z dużymi składami muzycznymi o charakterze Creative Orchestra, rozwijając tę ideę. W 2005 roku, obchody czterdziestej rocznicy założenia AACM  stały się, z inicjatywy Mwaty Bowdena, okazją do odnowienia ducha tej idei, pod nowym hasłem Great Black Music Ensemble.  Pierwszym projektem muzycznym nowego zespołu był owacyjnie przyjęty przez publiczność koncert Tribute to Fletcher Henderson.

Great Black Music Ensemble należy do międzynarodowej rodziny kreatywnych orkiestr, do której należą, m.in. Instant Composer?s Pool z Amsterdamu czy Globe Unity Orchestra. Z założenia AACM zrzesza kreatywnych muzyków tworzących swoje niezależne projekty. W tym kontekście Great Black Music Ensemble działa na zasadzie platformy, na której spotykają się kolejne pokolenia wychowanków AACM i prowadzą muzyczny dialog. Celem Great Black Music Ensemble jest tworzenie oryginalnej, kreatywnej muzyki w nawiązaniu do całej afro-amerykańskiej tradycji.  Podtrzymując ducha AACM, członkowie tego składu dzielą się odpowiedzialnością za dostarczanie nowych kompozycji, każdy z nich pełni wymiennie rolę lidera. Ta ogromna grupa od 20 do 30 osób i wybitnych muzyków,  jest modelowym przykładem innowacji we współczesnej improwizacji, jednocześnie prezentuje różnorodność i nadal przełomowy charakter prac kompozytorów AACM.

W ostatnich latach grupa Great Black Music Ensemble wystąpiła, m.in na Son?s d?hiver Festival w Paryżu, w  Museum of Contemporary Art w Chicago,  na 28th Annual Chicago Jazz Festival; skład pojawiał się też regularnie na University of Chicago, w DuSable Museum, w Collumbia College, South Side Community Art. Center i w  Velvet Lounge -legendarnym klubie współzałożyciela AACM , Freda Andersona, gdzie regularnie odbywają się koncerty GBME i otwarte próby. W 2009 grupa była rezydującym składem  Umbria Jazz Festival we Włoszech, zagrała sześć wyjątkowych koncertów, w których wzięło udział  dziewięciu kompozytorów AACM. W ramach obchodów 80 urodzin Freda Andersona, Great Black Music Ensemble dała bezprecedensowy koncert Tribute to Fred Anderson, na scenie w chicagowskim Millenium Park, podczas którego wykonała jego utwory zaaranżowane na duży skład. W tym projekcie udział wzięli najwybitniejsi muzycy AACM oraz goście specjalni, którzy opracowali aranżacje kompozycji jubilata - puzonista George Lewis, saksofoniści Francis Wong, Ed Wilkerson, Greg Ward, wiolonczelistka Tomeka Reid.

Koncert koncert