Logo_data
Artysci artyści

Corey Wilkes

Jeden z najzdolniejszych chicagowskich muzyków młodego pokolenia. Niesłychanie wszechstronny trębacz. Skala umiejętności pozwala mu wykonywać zarówno repertuar z głównego nurtu standardów, jak awangardowy jazz, czy fusion lub hip hop.

Wilkes jako dziecko dorastał na przedmieściach Chicago, otoczony brzmieniem bluesa, R&B, soulu, funku i jazzu. Po trąbkę sięgnął po raz pierwszy w wieku 10 lat, uczęszczając w szkole na lekcje gry w zespole muzycznym. Dojrzałością znacząco wyprzedzał swoje roczniki, wkrótce trafił do Illinois All State Honors Jazz Combo, będąc pierwszym w historii szkoły uczniem, któremu udało dostać się do tego zespołu.

Swoje rzemiosło doskonalił jako student Berklee College of Music w Bostonie. Studiował tam grę na trąbce pod kierunkiem Tigera Okoshimy i Charliego Lewisa Juniora. Opuścił studia, przenosząc się do Nowego Orleanu, gdzie zintegrował się z lokalną sceną muzyczną, biorąc udział w jam session i grając z wieloma różnymi zespołami.

Po powrocie do Chicago wstąpił do Association for the Advancement of Creative Musicians. Występował u boku licznych wirtuozów jazzu, takich jak m.in.: Wynton Marsalis, Roy Hargrove, James Moody, Kurt Elling, Fred Anderson, Von Freeman, Greg Osby, James Carter, Roscoe Mitchell, Clark Terry, Harry ?Sweets? Edison czy Mulgrew Miller.  Grał też sety z  DJ Logic. W składzie Art Ensemble of Chicago, zajął miejsce  nieodżałowanego Lestera Bowie. W październiku 2003 r. zaproszono Corey'ego do udziału w tournee grupy po Zachodnim Wybrzeżu, a jego występy w ramach tournee otrzymały bardzo entuzjastyczne recenzje. Corey stał się w rezultacie formalnym członkiem Art Ensemble of Chicago. Grupa koncertuje w Stanach Zjednoczonych, Europie i na innych kontynentach. Wilkes brał udział w fantastycznych sesjach Ernesta Dawkinsa CHICAGO 12, jest członkiem nowego kwintetu Roscoe Mitchella. Wydał trzy autorskie albumy Drop It,  Corey Wilkes Abstrakt Pulse oraz najnowszy Kind of Miles.

 

www.coreywilkes.com