Logo_data
Artysci artyści

Mike Reed

Perkusista, kompozytor ale także organizator życia muzycznego Chicago.  Reed regularnie występuje z David Boykin Expanse, z Robem Mazurkiem w Exploding Star Orchestra oraz Josh Berman Quartet.  Współpracuje też z Nicole Mitchell, Jeffem Parkerem, Joshem Abramsem, Jimem Bakerem i innymi. Jest dyrektorem chicagowskiego Pitchfork Music Festival, założył Emerging Improvisers Organization, grupę non profit, której cotygodniowe cykle muzyki jazzowej i improwizowanej wychwalane są jako jedne z najlepszych. W 2007 roku zadebiutował z nowym kwintetem Loose Assembly. Czasopismo Time Out Chicago nazwało projekt ?jednym z najbardziej wysublimowanych zespołów jazzowych?. Projekt Mike Reeda People, Places and Things jest swoistym hołdem chicagowskiej tradycji jazzowej i przywołuje historyczne kompozycje z lat 1954 ? 60. Reed wystepuje także w minimalistycznym trio wibrafonowym Jasona Adasiewicza Sun Rooms.

Na zlecenie Experimental Sound Studio (ESS) dzięki wsparciu Gaylord and Dorothy Donnelley Foundation, wspólnie z Jasonem Adasiewiczem powołał projekt muzyczny na bazie materiału ukrytego w ogromnym Sun Ra/El Saturn Audio Collection. Na to archiwum dźwiękowe składa się obszerny zbiór 700 godzin taśm z nagraniami prób, płyt, koncertów i poezji pozostawionych przez Sun Ra oraz jego menedżera Altona Abrahama. Zamiast hołdu dla Sun Ra, Mike Reed i Jason Adasiewicz stworzyli bogaty melodycznie i harmonicznie zbiór tematów, w oparciu o fragmenty zaczerpnięte z taśmy oznaczonej etykietą "NY 1961" z nieznanym zapisem próby, w której udział wzięli Sun Ra grający na instrumentach klawiszowych, John Gilmore na saksofonie tenorowym i flecie oraz Ronnie Boykins na basie.

Projekt miał premierę w 2011 na Chicago Jazz Festival jako Mike Reed's Myth/Science Assembly. Wkrótce zespół wybrał równie sugestywnie brzmiącą nazwę Living By Lanterns. Reed i Adasiewicz stworzyli muzykę dla istniejącego zespołu Reeda Loose Assembly i poszerzyli jego skład o czterech znakomitych nowojorskich artystów: korncistę Taylora Ho Bynuma, gitarzystkę Mary Halvorson, perkusistę Tomasa Fujiwara oraz urodzoną w Niemczech grającą na saksofonie tenorowym Ingrid Laubrock.

www.mikereedmusic.com/thinkingoutloud.cfm