Logo_data
Artysci artyści

Nicole Mitchell

Nicole Mitchell jest aktywna na chicagowskiej scenie jazzowej od ponad dekady. Koncertowała i nagrywała z większością muzyków jazzowych z Chicago. W ramach ruchu AACM powołała pierwszy w historii nurtu żeński zespól Samana. Dziś stoi na czele AACM.

Na MADE IN CHICAGO zaprezentowała większość swoich projektów, zaczynając od niezapomnianej premiery suity Harambee na festiwalu 2006. Uważana za jeden z najbardziej obiecujących talentów sceny Chicago, obdarzona niezwykłą wyobraźnią muzyczną kompozytorka i liderka wielu własnych grup. Wirtuozersko gra na wielu rodzajach fletów. Prowadzi  Black Earth Ensemble, Black Earth Strings, koncertuje z Indigo Trio i kolektywem Frequency. Prowadzi też swój kwartet. Współpracowała z ?największymi? kreatywnymi muzykami naszych czasów, takimi jak: George Lewis, Roscoe Mitchell, Miya Masaoka, Anthony Braxton, James Newton, Bill Dixon czy Muhal Richard Abrams. W 2008 roku wydała  ?Xenogenesis Suite? ? suitę inspirowaną kultową powieścią  science fiction czarnoskórej pisarki Octavii Butler., drugą część suity skomponowała dwa lata później. W sierpniu 2007, na specjalne zamówienie Jazz Institute of Chicago artystka przygotowała, z udziałem Myry Melfrod na fortepianie, projekt poświęcony pamięci Alice Coltrane, który także słyszeliśmy na poznańskim festiwalu.  W roku 2009 wykonała w Chicago nową kompozycję poświęconą Michele Obama. Jako artist in residence Chicago Jazz Festival 2010 prezentowała cztery własne projekty, w tym premierę nowej suity Arc of O.

Jest jedną z niewielu afro-amerykańskich kobiet, które z powodzeniem poświęciły się muzyce jazzowej. Znakomita flecistka i uczennica Jamesa Newtona, który w jednym z wywiadów powiedział, że artystka "swobodnie stosuje nowe techniki gry, których nie słyszał u żadnego innego flecisty".

W swojej oryginalnej muzyce Nicole Mitchell umieszcza afro-amerykańskie dziedzictwo kulturowe we współczesnym, kalejdoskopowym kontekście muzycznym wielokultorowego miasta. Jej kompozycje są jak oryginalne wzory, utkane ze swingu, bluesa, bepopu, awangardy, afrykańskich rytmów, wschodnich skal i zachodnich harmonii. Artystka za cel stawia sobie, by jej muzyka inspirowała i wzbogacała odbiorców, uświadamiając im wartość kultury mającej swe korzenie w Afryce, a tworzonej współcześnie przez afro-amerykanów.

www.nicolemitchell.com